Powrót

Pracownia RTG

 

Pracownia RTG wykonuje zdjęcia rentgenowskie.

Badania wykonywane są w ramach NFZ (skierowanie) oraz prywatnie.

Kontakt i rejestracja: 76 / 870 30 14 wew. 257

Kierownik: Justyna Sokołowska - Grendziak

 

pracownia RTG JCM

    pracownia RTG JCM

Na czym polega badanie RTG?

Badanie RTG, nazywane często potocznie „prześwietleniem”, polega na prześwietleniu ciała człowieka promieniami X. Wykorzystuje się tu różną wchłanialność promieni przez poszczególne struktury ciała. Kości absorbują więcej promieni, przez co na zdjęciu rentgenowskim są zaznaczone na biało. Tkanki miękkie zaś pozostają czarne. 

Podczas badania RTG pacjent jest ustawiany przez personel medyczny przy maszynie w odpowiedniej pozycji (w zależności od rodzaju wykonywanego badania RTG). Należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich wskazówek przekazanych przez personel medyczny. Podczas badania nie można się poruszać, ponieważ obraz wyjdzie rozmazany i niemożliwy do oceny. Badanie RTG trwa od kilku do kilkunastu minut. Wynik jest obecnie wydawany najczęściej na płycie CD wraz z opisem diagnosty.

 

Jak przygotować się do badania?

Badanie RTG wykorzystuje szkodliwe dla organizmu promieniowanie X, dlatego też przed badaniem należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Upewnij się, że przerwa od ostatniego badania jest wystarczająco długa, abyś mógł poddać się badaniu.
  • Badania RTG nie powinny być przeprowadzane u kobiet w ciąży, dlatego koniecznie poinformuj lekarza, jeśli jesteś w ciąży.
  • Pamiętaj, że dzieci i młodzież do 18 roku życia są bardziej niż dorośli narażeni na wchłanianie promieni, dlatego w ich przypadku ogranicz liczbę wykonywanych badań RTG.

 

W większości przypadków badanie RTG nie wymaga specjalnego przygotowania. Jednak przy badaniu niektórych części ciała konieczne jest pozostanie przed badaniem na czczo.

Przed badaniem RTG kręgosłupa lędźwiowo – krzyżowego należy:

  • W dniu poprzedzającym zastosować lekką dietę, najlepiej spożywać pokarmy płynne bez błonnika.
  • W dniu badania stawić się na czczo.

Jeśli masz problemy z zaparciami, poinformuj o tym swojego lekarza, który zaproponuje ci odpowiednią dietę lub środek przeczyszczający.

Na podstawie: www.gdziertg.pl

 

Facebook
Facebook
Aktualności Programy medyczne